CRM nedir?

Bir çok alanda sıklıkla duyduğumuz CRM yani Customer Relationship Management kelimelerinin kısaltılmasıdır. Dilimizde ise Müşteri İlişkileri yönetimi olarak geçmektedir. CRM, işletmelerde iş akışlarını takip ederek yönetme ve geliştirme amacıyla kullanılan bir yazılımdır. Bu yazılım ürünleri, her işletmenin faaliyet alanlarına, işletmenin altyapısına, çalışan ve müşteri sayısına ve genel olarak yeteneklerine göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bu ürünler esnek bir yapıya sahiptir ve özelleştirilebilir.

CRM müşterilerinin satın alma, problem çözme ve ürün-hizmetler hakkında bilgilendirme gibi çeşitli müşteri ilişkilerini güçlendirerek müşteri sadakati oluşturmak için kullanılan teknolojileri, süreçleri ve uygulamaları kapsayan bir yaklaşımdır.

CRM, müşteri verilerini yönetmek, müşterilere karşı daha etkili iletişim kurmak ve pazarlama faaliyetlerini optimize etmek için kullanılan bir yazılım araçları kümesidir.

CRM: Hedef nedir?

CRM yazılımları, bilinçli ve üstün müşteri deneyimleri sayesinde sadık müşterilerle güçlü ve etkili ilişkileri destekler. Hedef nedir? Müşterilerinizin size yeniden gelmesini sağlayan deneyimler sunarak müşteri kazanımını ve müşteri elde tutma oranını artırmak.

 

 

CRM Hizmetleri ile neler yapılabilir.


En temel müşteri sorularını yanıtlama

Müşteri ilişkileri yönetimi, yeni müşteriler bulmanıza, onlara satış yapmanıza ve onlarla sadık bir müşteri ilişkisi kurmanıza yardımcı olur. Bu sistemler pek çok farklı türde müşteri verilerini toplar ve müşterilerinizi/müşteri adaylarınızı daha iyi anlayıp sorularını yanıtlayabilmeniz (veya tahmin edebilmeniz) için düzenler.

Müşteri verilerini yönetme

Kötü kararlar, erişim eksikliğinden ve müşteri verilerinin yorumlanamamasından kaynaklanır. Otomatik bir sistemde müşteri verilerini depolayabilmek, izleyebilmek ve doğrulayabilmek, satış ve pazarlama ekiplerinin müşteriyle etkileşim stratejilerini optimize etmesine ve daha iyi ilişkiler kurmasına olanak tanır.

Pazarlama kampanyalarını kişiselleştirme

Müşteriler ve potansiyel müşteriler web siteleri, sosyal medya, e-posta, çevrimiçi/çevrimdışı etkinlikler vb. dahil olmak üzere çeşitli kanallar üzerinden gelir. Ne yazık ki, birçok işletme tüm bu kanallarda pazarlama çalışmalarını birbirine bağlama konusunda zorluk çekmektedir. Pazarlama ekipleri, CRM sistemlerinden yararlanarak dönüşümleri iyileştirebilir, müşteri ilişkilerini güçlendirebilir ve dijital müşteri kanallarında mesajlaşmayı uyumlu hâle getirebilir.

Satış ve pazarlamayı uyumlu hâle getirme

Müşteri ilişkileri yönetimi sayesinde,pazarlama ve satış birlikte daha iyi çalışarak satışları ve gelirleri artırır.Satış ve pazarlama uyumlu bir şekilde çalıştığında, satış verimliliği pazarlama yatırım getirisi ile birlikte artar.

 

 

CRM Hizmetleri avantajları nelerdir?

  • Müşteri İlişkilerini Geliştirme: Satış ve müşteri hizmetlerinin etkinliğini artırarak, müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olan özelleştirilmiş bir CRM platformudur.
  • Müşteri Taleplerinin İzlenmesi: Müşteri taleplerinin ve şikayetlerinin kolayca izlenmesini, izlenebilmesini ve çözülmesini sağlar.
  • Zaman Tasarrufu: Müşteri kayıtlarının, kampanyaların ve satışların yönetilmesi kolaylaştırmaktadır. Böylece, satış ve pazarlama çalışanları daha verimli çalışabilir.
  •  Analiz ve Raporlama: Sizin işinizin performansını ölçmek için çeşitli analiz ve raporlama özellikleri sunmaktadır.
  • İşbirliği ve Ortaklıklar: Firmaların, iş ortakları ve danışmanlarla işbirliği ve ortaklıklarını kolaylaştırmak için özel özellikler sunmaktadır.
  •  Mobil Uyumluluk: Evden çalışma dönemlerinde ve hareket halinde olan işletme çalışanları için mobil cihazlarla çalışmayı destekler.
Hemen Ara!